Connect with us

Un bărbat din Iași are grijă de 300 de câini în condiții greu de descris. A fost sancționat dur de autorități: „Mi-a murit copilul, toată dragostea mea s-a dus la animale”

Societate

Un bărbat din Iași are grijă de 300 de câini în condiții greu de descris. A fost sancționat dur de autorități: „Mi-a murit copilul, toată dragostea mea s-a dus la animale”

Laurențiu Pârâu, un bărbat din Iași care are grijă de aproximativ 300 de câini, a fost reclamat de mai multe persoane care spun că animalele cresc în mizerie, iar mirosul de la acestea este greu de suportat.

Casa acestuia se află în comuna Popești, sat Vama, strada Cantonului, în apropierea unei păduri. În spatele propriei locuințe a amenajat mai multe țarcuru unde crește sute de câini. Animalele care nu sunt în țarcuri sunt legate de copaci. Din cauza numărului mare de animale, vecinii sunt nemulțumiți.

„De vreo trei ani e așa, aduce toți câinii aici. Are vreo 300 de animale. Miroase urât, e mizerie mare acolo. Au făcut oamenii reclamații, a venit poliția, dar doar atât. Nu știu cu ce îi aduce, le dă momeli. E o gălăgie de la câini! Vine mașina cu mâncare, cred că de la o asociație, și le aduce mâncare.

Au cumpărat casă acolo de câțiva ani, dar puteau să se ducă mai în pădure, să nu mai deranjeze. Au mai scăpat câinii din lanțuri, dar nu au mușcat pe nimeni”, susține o vecină, potrivit bzi.ro.

Citește și: Afacerea uriașă pornită din resturile de la pui: „Vom putea hrăni toţi câinii şi pisicile din România numai din fabrica pe care am construit-o“

Aceștia spun că situația este aceeași de mai mulți ani: „E hărmălaie mereu, dimineața, seara. Eu am venit aici de doi ani și erau deja câinii în curtea lui”, susține un alt vecin.

Bărbatul locuiește alături de mama sa, o femeie în vârstă.

„Eu de cinci ani car tone de apă pentru câini. Erau morți și eu le-am oferit hrană, i-am sterilizat. Atât am putut să fac pentru ei, le-am oferit o șansă. Câinii sunt veseli, sănătoși. Problema e că nu sunt condiții cum ar trebui să fie la un padoc. La cei care sunt în lanț încă nu am putut să le fac țarcuri. Eu sunt singur, nu mă ajută nimeni. Nu îmi dă nimeni un leu donație, o crochetă.

Cățeii mănâncă 8 paleți de mâncare pe lună. Un palet are 60 de saci. Le-am zis la cei de la Poliția Animalelor. Atât pot să le ofer câinilor. Dacă nu e bine, luați-i voi, duceți-i unde știți. Nu sunt chiar 300 de câini, dar sunt mulți. Am avut probleme cu hoții de lemne. Le-am făcut un șanț să nu mai treacă, după aceea au început și ei «jihadul», au distrus 20 de țarcuri unde erau câinii”, a declarat Laurențiu Pârâu.

Citește și: Amenzi pentru românii care au animale de companie la bloc. Ce oraș din România permite doar doi câini sau două pisici într-un apartament

Din cauza numărului mare de animale, bărbatul a fost sancționat de Garda de Mediu. Sancțiunea a fost aplicată pentru poluare. Bărbatul spune că se va judeca cu autoritățile.

„E mafie mare în industrie. Eu îi dădeam gata cipați, sterilizați la padoc și ei îi vindeau. Ați văzut ce s-a întâmplat cu câinii de la padocurile acelea (n.r. – situația gravă de la adăpostul privat «Arca lui Noe» din comuna vrânceană Suraia). După ce nu le-am mai dus câinii, a început «jihadul», au început să mă reclame peste tot.

Eu am vândut o vilă și patru apartamente ca să am grijă de ei. Îmi ia 10-12 ore să le dau de mâncare, nu am timp să lucrez. Am muncit. Am fost inginer la IRE (n.r. – Institutul Român pentru Energie), apoi, 10 ani, în Orientul Mijlociu. M-am întors acasă și am deschis o făbricuță de mobilă.

Mi-a murit copilul, cred că dintr-o eroare medicală, și probabil că toată dragostea mea care era pentru copil s-a dus la animale. Când am realizat că nu iau nimic cu mine, am zis să dau totul la câini. Soția m-a pus să aleg între 50 de câini și ea.

Când stăteam în Iași, în vila din Păun, am avut 50 de câini, stăteam cu soția. Acolo m-am războit cu vecinii, mă reclamau în fiecare săptămână. Atunci am câștigat procesul, după ce mi-au dat amenzi. Acum, când au fost de la DSP, DSV, Garda de Mediu, Poliția Animalelor, mi-au dat 350 de milioane amendă pentru că am îngropat rahatul în pământ. O să mă războiesc și cu ei”, mai spune bărbatul din Iași.

Click și Comentează

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Mai multe din Societate

To Top