Societate
Poți claxona un șofer care stă pe telefon la semafor? Ce spune Codul Rutier 2026 și cine riscă, de fapt, amenda
De

Regulile privind utilizarea avertizării sonore sunt prevăzute clar în Regulamentul de aplicare a Codului Rutier.
Conform legislației, claxonul trebuie folosit de la o distanță de cel puțin 25 de metri față de persoana căreia îi este adresat, pe o durată care să permită perceperea semnalului și fără a determina efectuarea unor manevre periculoase.
De asemenea, în zonele unde este amplasat indicatorul „Claxonarea interzisă”, avertizarea sonoră nu poate fi utilizată.
Citește și: Semnul rutier care le dă mari bătăi de cap șoferilor. Mulți români nu știu ce să facă atunci când îl întâlnesc
Există însă o excepție importantă: claxonul poate fi folosit atunci când este necesar pentru evitarea unui pericol imediat. Aceeași regulă se aplică și vehiculelor cu regim prioritar aflate în misiune.
Cu toate acestea, unșofer care rămâne câteva secunde pe loc după apariția culorii verzi nu generează, de regulă, un pericol imediat. Din acest motiv, folosirea claxonului doar pentru a-i atrage atenția că trebuie să pornească poate fi considerată nejustificată.
Cu alte cuvinte, dacă un polițist asistă la situație, există posibilitatea ca șoferul care a folosit avertizarea sonoră să fie sancționat pentru utilizarea necorespunzătoare a claxonului.
Ce amendă riscă șoferii pentru claxonare
Potrivit OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, nerespectarea regulilor referitoare la folosirea mijloacelor de avertizare sonoră este sancționată cu amendă din clasa a II-a de sancțiuni. Asta înseamnă 4 sau 5 puncte-amendă.
Până la 30 iunie 2026, valoarea unui punct-amendă este de 202,5 lei, ceea ce înseamnă că sancțiunea poate fi cuprinsă între 810 și 1.012,5 lei.
Începând cu 1 iulie 2026, odată cu majorarea salariului minim brut la 4.325 de lei, punctul-amendă ar urma să ajungă la 216,25 lei. Astfel, amenda pentru claxonarea neregulamentară va putea fi cuprinsă între 865 și 1.081,25 lei.
Folosirea telefonului la semafor, strict interzisă
Mulți conducători auto cred că, dacă mașina este oprită la semafor, pot verifica telefonul fără să încalce legea.
Codul Rutier prevede însă că folosirea telefonului mobil este interzisă pe toată durata deplasării pe drumurile publice, inclusiv atunci când vehiculul este oprit temporar la semafor sau în trafic.
Citește și: Greșeala banală care te poate lăsa fără 1.000 de lei. Mulți șoferi o fac zilnic fără să știe că este ilegală
Singura excepție este utilizarea unui sistem „hands free”. Acest lucru nu permite însă ținerea telefonului în mână pentru scrierea de mesaje, navigarea pe rețele sociale, vizionarea de videoclipuri sau alte activități similare.
Folosirea telefonului mobil în timpul deplasării este sancționată cu amendă din clasa a III-a și 4 puncte de penalizare.
Sancțiunea este cuprinsă între 6 și 8 puncte-amendă, ceea ce înseamnă o amendă între 1.215 și 1.620 de lei.
În plus, dacă șoferul care folosește telefonul încalcă simultan și o altă regulă de circulație, permisul de conducere poate fi suspendat pentru 30 de zile.












