Societate
Ce face acum mama gemenilor din Ploiești care au căzut de la etajul 10 al unui bloc, în 2021. Imagini postate de femeie la cinci ani de la tragedie
De
În timp ce copiii se prăbușeau în gol de la etajul 10 al unui bloc din Ploiești, Andreea, mama lor, e afla în altă cameră, unde făcea un live pe rețelele sociale. Urmările acelei nopți tragice din vara anului 2021 au trimis-o pe femeie în spatele gratiilor, fiind găsită vinovată de neglijență severă. Cu toate acestea, ea a benficiat de o eliberare condiționată timpurie, părăsind penitenciarul înainte de termenul oficial stabilit de instanță.

La cinci ani de la tragedie, viața tinerei mame a luat o turnură radicală. După ce a fost condamnată la închisoare pentru ucidere din culpă, femeia a fost eliberată înainte de termen și a revenit în atenția publicului.
Odată ajunsă în libertate, femeia a ales să nu rămână într-un con de umbră. Aceasta s-a întors tocmai acolo unde a început totul: în mediul online. Femeia este foarte activă pe TikTok, unde își împărtășește momentele din viața de zi cu zi.

Din imaginile publicate recent, s-ar părea că Andreea încearcă să lase trecutul în urmă și să înceapă o nouă etapă. Femeia a postat mai multe fotografii din vacanța de vară petrecută la mare, unde s-a afișat cu zâmbetul pe buze, sugerând că traversează o perioadă mult mai bună din punct de vedere emoțional.
Aceasta s-a mutat în Italia pentru un nou început, dar ea a preferat să păstreze misterul și nu a oferit un răspuns clar curioșilor care au întrebat-o direct pe rețelele sociale.
Femeia s-a filmat plângând pe fundalul unei piese de jale, ale cărei versuri vorbesc despre despărțire: „De o lună și mai bine / Plânge cerul pentru tine / Știe că te părăsesc / Din plâns nu pot să mă opresc”.
Detaliile i-au făcut pe urmăritori să speculeze că, deși a scăpat de problemele cu legea, Andreea trece acum printr-o perioadă dificilă pe plan amoros.
Mama gemenilor din Ploiești, trei ani petrecuți în spatele gratiilor
În data de 29 septembrie 2022, Judecătoria Ploiești o condamnase pe Andreea Violeta Vizu la trei ani de închisoare cu suspendarea executării pedepsei sub supraveghere pe un termen de cinci ani.
Parchetul Judecătoriei Ploiești a atacat decizia, iar Curtea de Apel Ploiești a înlăturat din sentință dispozițiile privind suspendarea executării pedepsei sub supraveghere.

Femeia a primit o condamnare de trei ani de închisoare cu executare. Anterior, instanța a admis o acţiune introdusă de Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Prahova, care a solicitat decăderea din drepturile părinteşti a femeii, care mai are un băiețel.
Totodată, i-a impus să frecventeze trei programe de reintegrare socială.
Când s-a petrecut tragedia, ea se afla în altă cameră, ocupată cu un live pe o rețea de socializare, iar cei mici erau nesupravegheați lângă fereastră.
Potrivit medicilor legiști, era și drogată în acele momente. Mama gemenilor a aflat ce s-a întâmplat de la polițiștii care i-au bătut la uşă.











