Connect with us

Beneficii noi pentru salariații care își cresc singuri copiii. Ar putea primi cel puțin trei zile în plus de concediu de odihnă DOCUMENT

Societate

Beneficii noi pentru salariații care își cresc singuri copiii. Ar putea primi cel puțin trei zile în plus de concediu de odihnă DOCUMENT

Salariații care își cresc singuri copiii ar putea să beneficieze de cel puțin trei zile lucrătoare suplimentare de concediu de odihnă pe an, potrivit unui proiect legislativ înregistrat la Senat, care propune modificarea Codului muncii.

Inițiativa vizează completarea art. 147 alin. 111 din Codul muncii, astfel încât acest drept să fie extins și la angajații care își cresc singuri copiii.

În forma actuală a legii, concediul suplimentar de odihnă este acordat doar salariaților care lucrează în condiții grele, periculoase sau vătămătoare, nevăzătorilor, altor persoane cu handicap și tinerilor în vârstă de până la 18 ani.

Citește și : Vârsta de pensionare ar putea crește la 70 de ani. Câţi români ar fi afectaţi

Potrivit expunerii de motive, măsura este justificată de dificultățile cu care se confruntă părinții singuri în încercarea de a echilibra obligațiile profesionale cu responsabilitățile de familie.

Autorii proiectului invocă, între altele, participarea la activități școlare, programările medicale ale copiilor, riscul crescut de stre și epuizare, precum și vulnerabilitatea mai mare a gospodăriilor monoparentale în fața sărăciei și a excluziunii sociale.

exp

Potrivit Legii asistenței sociale nr. 292/2011, familia monoparentală este formată din persoana singură, divorțată, văduvă sau necăsătorită, și copilul ori copiii aflați în întreținerea acesteia, care locuiesc împreună.

Proiectul nu produce, momentan, efecte juridice. Pentru a intra în vigoare, acesta trebuie adoptat de Parlament, promulgat de președintele României și publicat în Monitorul Oficial. Dacă va fi aprobat, noua prevedere ar urma să se aplice de la 1 ianuarie 2027.

Citește și : Amenzi 2026. Ce riști dacă nu ai numele scris pe cutia poștală și pe interfon. Sancțiunile pot ajunge până la 3.000 de lei

Proiectul este semnat de parlamentari din mai multe partide, inclusiv PSD, UDMR și USR, dar și de câte un deputat din partea PNL și a Grupului minorităților naționale.

Click și Comentează

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Mai multe din Societate

To Top