Societate
Alertă de inundații în România. A fost emis COD GALBEN în mai multe județe
De
Alertă de inundații în România. În perioada 23 iunie, ora 12.00-24 iunie, ora 9.00, a fost emisă o avertizare cod galben de inundații pe râurile din mai multe județe.
Alertă de inundații pe râurile din mai multe județe
Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, viituri rapide pe râurile mici, cu posibile efecte de inundații locale, precum și creșteri ale debitelor și nivelurilor pe unele cursuri de apă, cu posibile depășiri ale cotelor de atenție.
Codul galben va afecta anumite sectoare de râuri din județele: Alba, Arad, Argeș, Bihor, Brașov, Bistrița Năsăud, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ilfov, Ialomița, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sibiu, Timiș și Vâlcea.
Citește și Meteorologii au emis noi alerte cod galben de furtuni și caniculă în România
De asemenea, probabilitatea și intensitatea fenomenelor pot fi mai ridicate pe unele râuri mici din județele Hunedoara, Gorj, Sibiu, Vâlcea, Dâmbovița și Buzău.
Românii sunt sfătuiți să urmărească permanent informațiile și avertizările transmise de autorități, să evite deplasările în apropierea cursurilor de apă și traversarea zonelor inundabile, să nu staționeze pe poduri sau în albiile minore ale râurilor și să ia măsuri pentru protejarea bunurilor aflate în zone cu risc de inundare.
În funcție de evoluția fenomenelor hidrometeorologice vom reveni cu actualizarea prognozei hidrologice.













