Gigantul american Oracle a anunțat, recent, că va face o nouă restructurare, peste 500 de angajați urmând să fie dați afară, ca urmare a unei reorganizări și a schimbării modelului de business. Asta, pentru a face față trendului periculos care vine odată cu inteligența artificială. Angajații afectați de la Oracle vor avea o perioadă de preaviz de două luni, în care nu vor lucra, dar vor primi salariu întreg.
Vestea vine la doar câteva zile după ce s-a aflat că firma de software și cloud computing a renunțat la aproape 21.000 de posturi la nivel mondial în ultimul an și investește 50 de miliarde de dolari în inteligenţa artificială (AI).
Conform unor surse, angajații au fost anunțați joi, prin e-mail, că urmează să rămână fără locuri de muncă.
„Au fost între 3 și 13, câte un salariu pentru fiecare an de vechime”, a declarat un angajat de la cunoscuta companie de software și cloud computing.
Oracle aplică în România procedura denumită „garden leave” în cadrul actualei runde de concedieri, în cazul angajaților care nu acceptă pachetele de salarii compensatorii, au spus surse pentru Economedia. Aceasta presupune suspendarea accesului angajaților la locul de muncă, atât fizic, cât și digital, în timp ce aceștia continuă să beneficieze integral de salariu și de toate drepturile prevăzute în contract.
În ţara noastră, Oracle și-a diminuat echipa, conform datelor disponibile la Ministerul Finanțelor. Numărul angajaților Oracle România a continuat să scadă în 2025. Compania a raportat 1.902 salariați la finalul anului trecut, cu 189 mai puțini decât în 2024, când avea 2.091 de angajați.