Societate

România se topește! Cod roșu de caniculă în aproape jumătate de țară! Temperaturile vor urca duminică la 40 de grade

Publicat în

România se topește! Aproape jumătate de țară se află duminică, de la ora 10:00, sub cod roșu de caniculă.

Codul roșu de caniculă vizează, duminică Crișana, Maramureș, Transilvania și nordul Moldovei, mai precis județele Arad, Bihor, Satu Mare, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Maramureș, Bistrița-Năsăud, Sibiu, Mureș, Brașov, Harghita, Covasna, Suceava și Botoșani.

În aceste zone, se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie, disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 38 de grade, mai ridicate în Maramureș, Crișana și nord-vestul Transilvaniei – spre 39-40 de grade, avertizează meteorologii.

Tot duminică, restul țării, inclusiv Capitala, se află sub cod portocaliu de caniculă, fiind anunțate temperaturi de până la 38 de grade.

Sud-estul țării, adică județele Ialomița, Călărăși, Constanța și Tulcea, sunt vizate, duminică, de cod galben.

Luni, la ora 10:00, codul roșu de caniculă se extinde în aproape toată țara, inclusiv în București. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 41 de grade, cu cele mai ridicate valori în Banat și Crișana, potrivit ANM.

Soarele va fi un pic mai blând, luni, doar în șase județe – Călărăași, Ialomița, Buzău, Brăila, Tulcea și Constanța -, care vor fi sub avertizare cod portocaliu.

Citește și EXCLUSIV Canicula extremă lovește România. Mircea Duțu explică fenomenul care a sufocat Europa și ce ne așteaptă în prima jumătate a lunii iulie: „Trebuie să fim atenți, a luat o amploare continentală”

Din cauza temperaturilor ridicate, duminică, sunt restricții de circulație în 16 județe, între orele 12:00 și 20:00.

Restricțiile vizează autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone și vizează drumurile naționale, drumurile expres și autostrăzile din județele Hunedoara, Arad, Alba, Bihor, Cluj, Sălaj, Satu Mare, Maramureș, Bistrița Năsăud, Suceava, Botoșani, Mureș, Harghita, Covasna, Brașov și Sibiu, a anunțat Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).

”Măsura este adoptată pentru protejarea și conservarea sectoarelor de drum cu îmbrăcăminte bituminoasă, respectiv pentru prevenirea deformațiilor majore ireversibile (ce implică și pierderea stabilității straturilor rutiere) care pot apărea pe rețeaua rutieră, ca efect al desfășurării traficului greu în condițiile climatice de caniculă”, au precizat cei de la CNAIR.

Pentru evitarea problemelor de sănătate provocate de caniculă, medicii recomandă evitarea expunerii directe la soare până spre amiază, consumul a cel puțin doi litri de lichide pe zi și purtarea de haine lejere din bumbac sau in, de culori deschise.

Citește și Te sufoci de cald? Stai să vezi ce vine! Șefa ANM: ”Temperaturile pentru un final de iunie se apropie de recordurile absolute ale acestei luni”. Când se va răci vremea

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Exit mobile version