Societate

Clipe de groază în Alba Iulia. Un bebeluș, salvat de un jandarm dintr-o mașină în care erau peste 30°C

Publicat în

Incidentul din Alba Iulia a avut loc după ce sistemul de închidere al mașinii s-a activat accidental, cu cheile rămase în interior, iar bebelușul a rămas blocat în autovehicul, unde erau peste 30°C. Din fericire, situația a fost salvată datorită intervenției unui jandarm aflat în timpul liber.

„Situația a fost observată de un jandarm, aflat în timpul liber. Având în vedere temperatura de peste 30°C și faptul că sistemul de climatizare nu mai funcționa, acesta a acționat imediat”, a transmis Jandarmeria.

Citește și: Accident grav pe A1, în județul Argeș. Un microbuz plin cu călători a fost implicat, mai multe persoane au fost rănite

Cu acordul proprietarului autoturismului, jandarmul a spart un geam al mașinii, reușind să ajungă la copil și să îl scoată în siguranță.

Din cauza temperaturilor ridicate, interiorul unui vehicul parcat la soare se poate încălzi rapid, devenind un mediu periculos, mai ales pentru sugari sau animale de companie.

Autoritățile recomandă să nu lăsați niciodată copiii sau animale de companie singure în autoturisme, nici măcar pentru câteva minute, să verificați întotdeauna dacă aveți cheile asupra dumneavoastră înainte de a închide portierele. Potrivit acestora, în zilele caniculare, temperatura din interiorul mașinii poate deveni rapid periculoasă.

Citește și: Amenzi mai mari pentru șoferi de la 1 iulie 2026. Punctul de amendă va depăși, de săptămâna viitoare, 216 lei

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Exit mobile version