Societate

Ce spune Nicușor Dan despre proiectul privind majorarea prețului călătoriei STB: „Este o problemă cu banii”

Publicat în

Consiliul General al Municipiului Bucureşti a respins, joi, proiectul privind majorarea preţului unei călătorii metropolitane de la 3 lei la 5 lei, iar Nicușor Dan a vorbit despre acest subiect.

Proiectul a fost respins cu 23 de voturi ”pentru”, 22 abţineri si 5 voturi împotrivă. Primarul General al Capitalei, Ciprian Ciucu, a declarat în şedinţă că este extrem de îngrijorat cu privire la situaţia STB şi că e foarte puţin probabil să se evite insolvenţa.

Citește și: Nicușor Dan: „E un act de curaj pentru cineva să fie ministru al Educației azi. Nu există motivație pentru ca oamenii să intre în sistem”. Calitățile pe care trebuie să le aibă înlocuitorul lui Daniel David

Nicușor Dan: „STB are datorii la ANAF”

Întrebat cum vede această situație, președintele Nicușor Dan a declarat la Digi24 că „Eu spun deja de ceva timp că este o problemă cu banii care se duc spre primăriile de sector. Situația pe care a găsit-o Ciucu e ceva mai bună decât cea pe care am găsit-o eu. Sunt datorii, dar au fost eșalonate. De exemplu, STB are datorii la ANAF, eșalonate pe 60 de luni. E o situație dificilă pentru primar, are un consiliu din 8 partide și să ai o majoritate e dificil. Eu am avut 4 partide și a fost așa și așa.”

Întrebat dacă are șanse să impună proiecte, președintele României a spus că „Din ce am văzut la Sectorul 6, a reușit să găsească o majoritate.”

În propunerea de majorare a tarifelor STB,  se arata ca, în ultimii ani, costurile de operare au crescut semnificativ, iar această creștere a fost generata, în principal, de:

-majorarea prețurilor la energie electrică, combustibili și alte utilități;
-creșterea costurilor cu piesele de schimb, materialele consumabile și serviciile de mentenanță creșterile salariale;
-creșterea generalizată a inflației, care a afectat structura cheltuielilor societății.

Tarifele actuale ale titlurilor de călătorie nu au mai fost ajustate corespunzător evoluției costurilor reale de exploatare. ceea ce a condus la accentuarea dezechilibrului financiar dintre veniturile proprii ale operatorului și cheltuielile necesare desfășurării activității. In acest context, compensația acordată de Municipiul București a înegistrat o presiune constantă, fiind necesară identificarea unor măsuri de eficientizare și de creștere a veniturilor proprii.

Potrivit propunerilor, călătoria cu autobuzul, troleibuzul ori tramvaiul, precum și cea integrată cu metroul, urma să coste aproape dublu, de la 3 la 5 lei.

Citește și: Președintele Nicușor Dan garantează că nu vor mai fi creșteri de taxe în viitorul apropiat: „Suntem mai bine decât ținta de reducere de deficit asumată, ne împrumutăm la dobânzi mai bune, avem o creștere la colectare, deci nu există riscul altor creșteri de taxe”

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Exit mobile version