În timp ce copiii se prăbușeau în gol de la etajul 10 al unui bloc din Ploiești, Andreea, mama lor, e afla în altă cameră, unde făcea un live pe rețelele sociale. Urmările acelei nopți tragice din vara anului 2021 au trimis-o pe femeie în spatele gratiilor, fiind găsită vinovată de neglijență severă. Cu toate acestea, ea a benficiat de o eliberare condiționată timpurie, părăsind penitenciarul înainte de termenul oficial stabilit de instanță.
La cinci ani de la tragedie, viața tinerei mame a luat o turnură radicală. După ce a fost condamnată la închisoare pentru ucidere din culpă, femeia a fost eliberată înainte de termen și a revenit în atenția publicului.
Odată ajunsă în libertate, femeia a ales să nu rămână într-un con de umbră. Aceasta s-a întors tocmai acolo unde a început totul: în mediul online. Femeia este foarte activă pe TikTok, unde își împărtășește momentele din viața de zi cu zi.
Din imaginile publicate recent, s-ar părea că Andreea încearcă să lase trecutul în urmă și să înceapă o nouă etapă. Femeia a postat mai multe fotografii din vacanța de vară petrecută la mare, unde s-a afișat cu zâmbetul pe buze, sugerând că traversează o perioadă mult mai bună din punct de vedere emoțional.
Aceasta s-a mutat în Italia pentru un nou început, dar ea a preferat să păstreze misterul și nu a oferit un răspuns clar curioșilor care au întrebat-o direct pe rețelele sociale.
Femeia s-a filmat plângând pe fundalul unei piese de jale, ale cărei versuri vorbesc despre despărțire: „De o lună și mai bine / Plânge cerul pentru tine / Știe că te părăsesc / Din plâns nu pot să mă opresc”.
Detaliile i-au făcut pe urmăritori să speculeze că, deși a scăpat de problemele cu legea, Andreea trece acum printr-o perioadă dificilă pe plan amoros.
Mama gemenilor din Ploiești, trei ani petrecuți în spatele gratiilor
În data de 29 septembrie 2022, Judecătoria Ploiești o condamnase pe Andreea Violeta Vizu la trei ani de închisoare cu suspendarea executării pedepsei sub supraveghere pe un termen de cinci ani.
Parchetul Judecătoriei Ploiești a atacat decizia, iar Curtea de Apel Ploiești a înlăturat din sentință dispozițiile privind suspendarea executării pedepsei sub supraveghere.
Femeia a primit o condamnare de trei ani de închisoare cu executare. Anterior, instanța a admis o acţiune introdusă de Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Prahova, care a solicitat decăderea din drepturile părinteşti a femeii, care mai are un băiețel.
Totodată, i-a impus să frecventeze trei programe de reintegrare socială.
Când s-a petrecut tragedia, ea se afla în altă cameră, ocupată cu un live pe o rețea de socializare, iar cei mici erau nesupravegheați lângă fereastră.
Potrivit medicilor legiști, era și drogată în acele momente. Mama gemenilor a aflat ce s-a întâmplat de la polițiștii care i-au bătut la uşă.