Hrănirea păsărilor a fost interzisă în mai multe cartiere din București. Aruncarea de resturi alimentare, pâine sau semințe pe străzi, trotuare, parcuri sau pe pervazul ferestrelor este considerată contravenție și sancționată de Poliția Locală.
Consiliul Local al Sectorului 2 din București a adoptat miercuri un proiect de hotărâre care înăsprește sancțiunile pentru mai multe fapte considerate contravenții pe domeniul public, inclusiv pentru hrănirea porumbeilor și a altor păsări în spațiile publice. Amenzile pot ajunge să depășească 10.000 de lei.
Noile prevederi vor intra în vigoare la 30 de zile după aducerea lor la cunoștința publicului.
Conform regulamentului adoptat, persoanele care amplasează recipiente cu hrană sau aruncă mâncare pe străzi, trotuare, în parcuri, pe pervazuri, jardiniere ori aparate de aer condiționat vor putea fi sancționate cu amenzi cuprinse între 1.000 și 3.000 de lei. În cazul persoanelor juridice, amenzile vor fi cuprinse între 2.000 și 5.000 de lei.
Autoritățile locale susțin că măsura este necesară pentru combaterea problemelor de igienă și salubritate generate de hrănirea necontrolată a păsărilor în spațiile publice.
Pe lângă amendă, contravenienții vor putea fi obligați să îndepărteze recipientele cu hrană de pe domeniul public și să efectueze lucrări de salubrizare și igienizare a zonei afectate, potrivit Antena 3.
Proiectul prevede și sancțiuni suplimentare pentru persoanele care nu se conformează măsurilor stabilite prin procesul-verbal de contravenție.